top of page
  • Zdjęcie autoraMichał Bielewicz

Lichy bilans handlowy pomiędzy Polską a Chinami

Wg danych KUKE bilans handlowy pomiędzy Polską a Chinami za 2018 rok pokazuje potężną nierównowagę. W wymianie bezpośredniej Polska kupiła z Chin towary za 111,6 miliardów złotych. Za wielki mur sprzedaliśmy towary za jedynie 9 miliardów złotych. Innymi słowy kupiliśmy od Chińczyków towary za 12,4 razy więcej niż im sprzedaliśmy. To wynik bardzo słaby.
Jeszcze ciekawiej się robi jak przeliczymy te dane per capita. I tu mamy prawdziwy sok.


Statystyczny Polak kupił w 2018 roku produkty z Chin za 2904 złote. W tym samym czasie jego odpowiednik zza Wielkiego Muru wydał jedynie 6 złotych na zakup polskich produktów.


Miałem ostatnio okazję rozmawiać w studio PolandIn o handlu z Chinami z David Kennedy'm. Wydawać by się mogło, że wspominając o konieczności #rejestracja #znaktowarowy w #Chiny, certyfikacja produktu pod kątem zgodności z chińskimi normami mówiłem rzeczy oczywiste. Ale jednak wciąż nierealizowane przez wielu przedsiębiorców.


Polscy przedsiębiorcy mogą osiągnąć wyższe poziomy handlu, ale muszą dopasować swój model działania do potrzeb chińskiego rynku. Patrząc na wyniki globalne, na tą chwilę nam nie wychodzi. O paru rzeczach pisałem wcześniej: https://bit.ly/30qVFKj, https://bit.ly/32GALbe.


______


Autor jest właścicielem firmy www.forcap.com specjalizującej się w doradzaniu w sprzedaży do Chin oraz ochronie znaków towarowych w Chinach.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page