top of page
  • Zdjęcie autoraMichał Bielewicz

Chiny przedłużają politykę importu B2C cross-border

Władze Chin 21 listopada 2018 roku poinformowały, że przedłużają obowiązywanie polityki importu detalicznego online cross-border (CBEC). Odpowiedź czym jest cross-border znajdziesz w moim poprzednim artykule.Cross-border formalnie jest modelem pilotażowym, przedłużanym corocznie. Decyzja ta była spodziewana, choć cień niepewności ciążył nad branżą. Sygnalizowały to dwa główne przesłanki. Pierwszą były opublikowane założenia nowego prawa regulującego handel online w Chinach.


Drugą było powiększenie do 15 miast-stref handlu CBEC (Shanghai, Hangzhou, Ningbo, Zhengzhou, Chongqing, Guangzhou, Shenzhen, Fuzhou, Pingtan, Tianjin, Hefei, Chengdu, Suzhou, Dalian, Qingdao). Wraz z ogłoszonym przedłużeniem modelu handlu zwiększa się o kolejne 22 miasta grupa stref handlu transgranicznego (Beijing, Hohhot, Shenyang, Changchun, Harbin, Nanjing, Nanchang, Wuhan, Changsha, Nanning, Haikou, Guiyang, Kunming, Xi'an, Lanzhou, Xiamen, Tangshan, Wuxi, Weihai, Zhuhai, Dongguan, Yiwu).


Rząd chiński od dłuższego czasu jednoznacznie komunikuje, że będzie szerzej otwierał rynek na produkty wysokiej jakości. Tak stało się i tym razem. Przy okazji publikacji informacji o przedłużeniu polityki CBEC, władze Chin użyły określenia "high-level opening-up". W ślad za tym zwiększono wartościowe limity zakupów. Próg pojedynczej transakcji wzrósł z 2000 do 5000 juanów (ok. $720), natomiast skumulowanej rocznej z 20000 do 26000 juanów (ok. $3740).


W mojej ocenie cross-border jest najatrakcyjniejszym modelem importu, najszybszym do wdrożenia, ale ze względu na swoją atrakcyjność wymagającym dużych nakładów finansowych.


Nowa polityka cross-border obowiązywać będzie od 1 stycznia 2019r.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page